© 2018 by Zoe Marks

Formal Group s.r.o.

Praha, Česká Republika

Dvojitá ozvěna

Romantický příběh mladého muže, hledajícího lásku,  z atraktivního prostředí prudce se měnícího filmového průmyslu počátkem 90. let. Martin je inteligentní mladý muž, který se již brzy po škole dostává k zajímavému zaměstnání v rychle se rozvíjející firmě, které se v bouřlivých devadesátých letech daří úspěšně etablovat na nově vznikajícím trhu filmových distribucí. Jen na ženy má – zdá se – tak trochu smůlu. Hanka zvaná Hany, dívka jeho snů a rozhlasová moderátorka, se zřejmě nechce příliš vázat, dokonce odjíždí do USA, a ani u ostatních žen, s nimiž se snaží mít trvalejší vztah, nenachází štěstí, dost často z důvodů, které mu připadají nepochopitelné. Při svých cestách za nakupováním nových filmů na festivalech po celém světě se však s Hany opět setkává, a dokonce opakovaně. 
Jde jen o náhodu? Či snad osud? Nebo je všechno ještě úplně jinak?

Hynek Čapka

Hynek Čapka žije ve Zlíně, má rád historii, zvláště baťovskou éru svého města. Rád běhá a poslouchá filmovou hudbu (ale nikoliv zároveň). Pracuje jako překladatel a je vášnivým čtenářem beletrie. Když před časem četl knihu jednoho svého oblíbeného spisovatele, napadlo jej zčistajasna, že menší román by možná zvládl napsat také. Rozhodl se, že zkusí nějaký příběh alespoň začít. Nakonec jej i dokončil. Výsledek můžete posoudit sami.

Terapie společností

Stěží bychom hledali něco upřímnějšího, než je samotná láska. Stojíme-li jí vstříc, aniž bychom ji byli schopni doopravdy prožívat, máme pouze dvě možnosti. Najít ji i v sobě, nebo se jí navždy vzdát.

Děj knihy začíná právě oním rozhodnutím „hledat“. Ocitáme se v nové kultuře, která vede zdánlivě velmi odlišný život. Za pomoci jejích členů si dovolujeme povolit uzdu upřímnosti, vlastním pocitům a mnohým z myšlenek, kterým bychom se dříve raději vyhnuli. Kniha nás postupně zavádí až k nám samým, nabízí nám pohled s odstupem, umožňuje znovu otevřít mnoho z našich základních otázek a dovede nás snad až k opravdovému prožitku.
Alegorický nádech, specifická, osobní filozofie a autentičnost prožitků výrazně přispívají k celkovému obrazu knihy, kterou lze označit za experimentální dílo o hledání pravdy jak o sobě, tak o společnosti. 

 

Martin Šafránek

Martin Šafránek má rád lidi, přírodu, hudbu, sport a zábavu.

V současnosti studuje psychologii a psychoterapii, zároveň pracuje v plánování dětských volnočasových aktivit a v dětské terapii. Terapie společností je jeho první publikací, na které si váží především upřímnosti a autentičnosti.

 

Simulace ukončena

Cyberpunková sci-fi z doby, kdy jsou lidé propojeni kybermozky se systémem, se mění v postapokalyptickou vizi světa, v němž není jisté, co je realita. V roce 2135 jsou neoddělitelnou součástí každodenního života kybermozky, vynálezy milénia, které učinily organické mozky zastaralými, když se podařilo lidskou mysl přenést do umělého orgánu a připojit každého jednotlivého uživatele ke globální informační síti. Zdálo by se, že se svět blíží dokonalému stavu. Ale nejen v malém Farlandu, kde žije mladá policistka Elizabeth, stále existuje zločinnost. A během vyšetřování zdánlivé sebevraždy dívka dokonce zjišťuje, že celý systém vůbec není tak ideální, jak hlásají reklamy, a ani ona sama není víc, než pouhé kolečko v mašinérii chytře maskovaného policejního státu. Její srážka se systémem je nevyhnutelná. Ale to, co vypadalo jako probuzení ze špatného snu, je jen uvržením do noční můry, ve kterou se proměnila izolovaná autoritativní země, když veškerý řád přes noc padnul. Bez skutečných vzpomínek se vydává do Pustiny, vetchého stínu kdysi hrdého království, aby zjistila, co je vlastně reálné.

Robin Nasadil

Narodil se v Hustopečích u Brna roku 1995, ale žije v malé vesnici nedaleko. Vystudoval truhlářské řemeslo v Brně, kterým se dosud živý, ale během studia jej více zajímalo psaní fanfikce pro internetovou komunitu. V posledním ročníku poznal literaturu H.P. Lovecrafta, která o něco později vedla k napsání a vydání první knihy. Od léta 2018 je příslušníkem Aktivním Záloh AČR.

 

Budeme mít doma spisovatele

Jak asi zareagujete, když se vás rok před maturitou znenadání rodič zeptá, čím se hodláte živit? Pokud vás otázka, stejně jako Alberta, vyvede z rovnováhy, je možné, že plácnete první, co vás napadne. Když Albert vyhrkl, že bude spisovatelem, vůbec netušil, co to obnáší. Má pocit, že všechno půjde snadno a pokud možno samo. Prvotní zádrhel, absenci počítače, nevidí jako problém, vždyť jeho nejlepší kamarád Leoš je počítačový geek, který (alespoň jak to vypadá) se trochu zakouká do Albertovy mladší sestry Kájiny.
Díky sázce Albert začíná psát. Zkouší různé literární disciplíny. Z poklidné spisovatelské bubliny ho vyvede dvojice krásných sportovních lezkyň, za kterými je ochotný jít světa kraj - třeba i na rockový a boulderingový festival. Ani tam ale nezapře duši básníka.

Jaromír Žid

Jaromír Žid, vlastním jménem Jaromír Žid :) , se narodil v Jablonci nad Nisou. Pod různými přezdívkami se ale vyskytuje téměř výhradně v liberecké kotlině. Skoro celý produktivní věk strávil za klávesnicí počítače a programoval. Všechno co se dalo - od ekonomických systémů, přes výukové programy, až po platební terminály. Bavilo ho to. Až jednou ... zasedl za klávesnici, byl unavený a programování mu nešlo tak jako jindy. Napadlo ho tedy, že místo syntakticky upjatého zdrojového kódu napíše něco méně strohého ... a napsal první povídku. Tím objevil krásu svobody a volnosti, kdy na něj žádný tupý stroj neječí: "syntax error" nebo "unknown variable".

 

Jak mi pomohly kmenové buňky v léčbě mozkové mrtvice

V roce 2013 jsem byl postižen mozkovou mrtvicí, a to v poměrně mladém věku čtyřicetišesti let. Z plného zdraví jsem se ocitl v nemocnici a v ohrožení života. Co bude dál? V jakém zůstanu stavu? Co má rodina a naše dvě malé děti? Tři roky jsem se snažil z mého zoufalého zdravotního stavu dostat a bohužel se mi i přes odbornou lékařskou péči a rehabilitace moc nezlepšil. V roce 2016 jsem podstoupil léčbu kmenovými buňkami, po devíti měsících se můj stav začal výrazně zlepšovat a po necelých třech letech od aplikace kmenových buněk jsem se uzdravil. Vše další, co tato léčba obnáší a co musí nemocný člověk pro své uzdravování udělat, se dozvíte v této knize.

Luboš Kulha

Luboš Kulha se narodil na Vysočině. Od útlého mládí má rád přírodu a zvířata. Vystudoval zemědělskou školu a celý život ho příroda a zvířata naplňují. Není technický typ. Osud k němu nebyl milosrdný, když náhle udeřila vážná nemoc. Po několika letech trápení a boje s vážnou chorobou se mu z toho podařilo dostat a může zase žít běžný život. Pracovat, vychovávat své malé děti nebo jezdit s celou rodinou na dovolenou. Podařilo se mu téměř nemožné. Má rád upřímnost, která někdy i bolí, ale je to lepší než poslouchat pochybné řeči. "Jak mi pomohly kmenové buňky v léčbě mozkové mrtvice" je jeho první publikace.

 

Cestou necestou, lásko

Cestou necestou, lásko je hořkosladký příběh o dobrodružství dospívání. Čerstvě plnoletá Nikola svižně a sebeironicky vypráví o lásce, přátelství a dvou velkých letních anabázích napříč Evropou. O nalézání a ztrácení sebe sama v náručí lamače dívčích srdcí, Filipa, díky němuž poznává sto různých podob lásky, zatímco on se učí žít jen s jednou. Vypráví také o Alexovi, který svoje místo na světě nalezl v náručí jiného muže, a nyní stojí před úkolem odhalit svou orientaci zbytku světa. O Johnovi a jeho setkání s osudovou ženou, Sandrou. O Jindřichovi, který se rozhodl zasvětit celý svůj život Bohu. Ale hlavně vypráví o Filipovi, pro kterého stojí za to zemřít, když byste ho zrovna nejraději nezabili sami. Muži, který doposud rozdával lásku na potkání, ale ve skutečnosti miloval jen sám sebe... A Nikolu-jen si to dlouho nepřipouštěl.

Zuzana Kalousová

Zuzana Kalousová je psycholožka, doktorandka na Univerzitě Karlově, lektorka cizích jazyků, manželka, máma ... a teď už tak trochu i spisovatelka. Ráda tančí, zpívá, hraje na několik hudebních nástrojů, cestuje, posedí s přáteli nad šálkem dobré kávy nebo se hrabe na zahradě v záhoncích. Píše prostě proto, že jí to strašně baví. Cestou necestou, lásko, je autorčina první kniha. Do světa ji posílá s nadějí, že přinese alespoň několika čtenářům takovou radost, jakou při tvorbě prožívala ona sama.

 

Zvláštní znamení

Kniha Zvláštní znamení nás přenese do světa, který v naší každodennosti míjíme často bez povšimnutí. Znamení všedního dne, nedělního rána, odvahy, naděje; Znamení něhy, dotyku, ticha, úžasu a mnohých dalších – to všechno jsou zázraky, na něž můžeme prostřednictvím knihy pohlédnout zcela jinýma očima.
Průvodci a zároveň i nositeli jednotlivých Znamení jsou handicapovaní umělci divadelního souboru Slunovrat z Hradce Králo-vé. Vizuálně srozumitelné sdělení nám prostřednictvím fotografií připomene, co je pro náš život podstatné. Eseje, povídky, příběhové cykly, deníkové zápisy i apokryfy se niterně dotýkají základních potřeb člověka – hledání smyslu života, touhy po lásce a po blízkosti. 
Unikátnost publikace spočívá v mimořádném propojení uměleckého textu, poezie a fotografie.

PhDr. Blanka Vávrová Ph.D.

Vystudovala filozofickou fakultu Karlovy univerzity v Praze; umělecká vedoucí divadelního souboru Slunovrat, který získal v roce 2012 významné ocenění Hradecká múza. Psaní poezie a prózy se věnuje řadu let, kniha Zvláštní znamení je její lite-rární debut.
Narodila se v Ostravě, žije a pracuje v Hradci Králové. Vnímat život z té lepší stránky ji učí svět handicapovaných dětí. V roce 2018 převzala z rukou hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána Pamětní medaili za mimořádné zásluhy v oblasti umění.

Mgr. Yvona Horáková

Vystudovala Pedagogickou fakultu v Hradci Králové; obor učitelství matematiky a chemie. Zajímá ji svět digitální fotografie a počítačové grafiky. 
Ve svých fotografiích se zaměřuje především na portrétní tvorbu a přírodní krajinu, experimentuje s nejrůznějšími fotogra-fickými technikami.  
Narodila se v Hradci Králové, kde také žije a pracuje s handicapovanými dětmi.

 

Selected

Svět, ve kterém žijeme, se řítí k jistému konci. Všichni to víme. Proto se politický systém rozhodl zavést radikální řešení. Zrušení všech hlavních měst, vybudování jediného a systém vybírání se zdá být jako nejlepší možnost. Co se ale děje hluboko pod zemí? Tam, kde se ukrývá 6 malých dětí, naprosto separovaných od okolního světa, rodiny a běžného života? Kam až je schopna zajít lidská představivost a bezohlednost? Kolik dětí musí ještě VYBRAT, aby se nasytili? Kolik lidí se dívá? A poslední otázka. Proč se vždy všichni bojí svých narozenin?

Jakub Pachol

Jakub Pachol se narodil v Havířově a okolní svět mu ukázal, jak dokáže být krutý. Kniha SELECTED I. díl, vnikala v době, kdy se mu život ukazoval v té nejhorší podobě. Mnoho lidí začne brát v této životní fázi drogy, Jakub začal psát. První díl z trilogie je jeho lehkou autobiografickou zpovědí, ve které se snaží zachytit to, po čem toužíme všichni, svobodu. 
Jakub se nevěnuje jen psaní, aby unikl ze světa, ve kterém každý vnímá realitu jinak, maluje abstraktní obrazy, do kterých vkládá aktuální pocity a emoce. Když ani malba nestačí, komponuje. Heslo, které provází Jakuba životem je prosté: „Jdi prostě dál!“

 

Štěně jménem Mikeš

Příběhy Mikeše jsou mnohdy tak neuvěřitelné, že Vás musí napadnout: to snad nemůže být pravda! Jenže pokud jde o, řekněme, svéhlavější miláčky, neexistuje snad lepší tvrzení než "To nevymyslíš". Situace, ve kterých byste své čtyřnohé miláčky snad ani raději neznali, se však po čase stávají těmi nejlepšími zážitky, kterými nepřestanete bavit nejen sebe a své okolí.

Kateřina Lefebvre

Jsem Češka, manžel je Francouz, náš pes je Rumun. Žijeme napůl v České republice a napůl v Německu. Doma mluvíme anglicky, Mikeš poslouchá (když zrovna poslouchá) v němčině. Jsme vlastně taková evropounijní rodina.
Vystudovala jsem literaturu a společenské vědy, ale čas mě odvál daleko od mých původních plánů a nyní se živím cestováním a psaním. Je to vlastně - i když jsem nikdy nesnila - můj splněný sen.

 

Milenci v roce 2042

Romeo a Julie z nedaleké budoucnosti, kdy se islám stal záležitostí každodenního života Evropy.
On je ateista, ona muslimka. On je bezprostřední zamilovaný mladík, ona je přísně vychovávaná a tradicionalisticky založená dívka, oddaná své víře, plně respektující svoji rodinu.
Co si počít se zakázanou láskou, kterou navíc velmi komplikuje fakt, že otcové milenců jsou obchodními partnery. Vzorná a poslušná Yamina se vzbouří a rozhodne se opětovat city k Romanovi. Dojde ke střetu dvou kultur, dvou rodin, dvou otců , ale též dívčiných bratrů s jejím milencem.

Ladislav Chrudina

Povoláním ekonom, až do roku 1994 zaměstnán ve státní správě, naposledy jako náměstek ministra. Od roku 1994 pracuje jako nezávislý poradce v oboru regulace elektronických komunikací. Je autorem několika odborných publikací a řady článků.


Do literatury vstoupil v roce 2004, po delší odmlce vydal červnu 2018 již pátý titul, román Milenci v roce 2042, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti.

 

Vězni svobody

Svět v roce 2049. Svět v rukou osmice gigantických korporací, které ve zhroucených státech ovládají každý aspekt ekonomického a politického dění. Svět nelítostně podřízený zisku, v němž je solidarita jen prázdné slovo. Svět, jehož poražení jsou z Města vysídlováni do Enklávy, aby zde žili svou „dvourychlostní“ alternativu.

Petr Němec

Petr Němec (1980) vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, obor Informatika. Téměř patnáct let strávil jako softwarový inženýr v řadě firem a korporací. Odnesl si z nich deziluzi z direktivního stylu řízení, manipulativních metod managementu a chápání pracovníků jako nahraditelných nástrojů. Obava z neustále rostoucí koncentrace kapitálu a vlivu korporací na legislativu států ho vedla k napsání prvotiny, která se na půdorysu dystopické budoucnosti táže po obecných otázkách lidské existence.

 

Deník saúdské manželky

Píše se rok 2017. Ženy v Saúdské Arábii již mohou volit, ale zatím nesmí mít řidičský průkaz. Stále více jich pracuje, jelikož nízká cena ropy značně postihla domácí ekonomiku. A tak i saudská vláda hledá nové způsoby, jak přinést zemi peníze. Jedním z nich má být i vydávání turistických víz a s tím spojený masivní rozvoj cestovního ruchu. Tohoto faktu pohotově využije mladá podnikavá Slovenka, která si se svým saudským manželem otevře cestovní kancelář. O tom, jaké úskalí, ale i komické situace přináší jejich život falešných beduínů, se dozvíte z jejího deníku.

Soňa Bulbeck

Soňa Bulbeck se narodila na Slovensku na letní slunovrat a vztah ke slunci a teple ji provádí celým životem. Přesto řízením osudu nejprve strávila několik let v chladné Anglii, dokud se konečně nedočkala sluneční Saúdské Arábie... Miluje moře a sní o tom, že na stará kolena bude bydlet někde v malém domku na pláži. Má ráda umění všeho druhu a nesnáší hrubost a pohled na krev. Deník saúdské manžleky je autorčina již osmá publikace.